Aktualności

Sukcesem zakończył się wyjazd pracowników Zakładu Aktywności Zawodowej im. Matki Bożej Fatimskiej na wycieczkę - pielgrzymkę do Rzymu. W dniach 04-09 lutego 2017 roku grupa 48 osób (w tym 30 osób z niepełnosprawnością) z Zakładu Aktywności Zawodowej w Stróżach oraz Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej z Nawojowej odbyła tę niesamowitą podróż. Ruszyliśmy bowiem na podbój Rzymu! I śmiało można powiedzieć, że Rzym został zdobyty:) Całe przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez działający w ramach Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach Zakład Aktywności Zawodowej, zaś partnerem projektu została Fundacja PZU. Na pomyślność wyprawy złożyły się również firmy PKP Cargo Connect, KZN Bieżanów i TUW PZU, które to obejmowały swoim patronatem kolejne dni naszego pobytu na ziemi włoskiej. Do sukcesu projektu przyczyniły się również firmy: Batim, Grand z Korzenna, Instytut Kolejnictwa, Bruk-Bet, Profi, DPU Wrocław, AJ Pyzik, Geokart International Rzeszów, Józef Majerczak, ZSO Bobowa. Sporą część budżetu stanowiły środki Zakładowych Funduszów Aktywności Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Nawojowej i Zakładu Aktywności Zawodowej im. Matki Bożej Fatimskiej w Stróżach. Patronat medialny nad projektem objął portal Grybow24.pl.

 

Wyprawa zaczęła się w sobotę (04.02) o 8.00, kiedy to wyruszyliśmy autokarem ze Stróż w kierunku lotniska Balice. Następnie czekał na nas emocjonujący lot z Krakowa na rzymskie lotnisko Ciampino. Dla wielu z nas była to pierwsza w życiu podróż samolotem więc od samego początku towarzyszyły nam niesamowite i niezapomniane emocje! Pełni zarówno nadziei jak i obaw robiliśmy pierwsze kroki na włoskiej ziemi. Na lotnisku czekał już autokar dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich (z windą), którym poruszaliśmy się podczas całego pobytu.

Pierwszym punktem bardzo intensywnego planu była wizyta w miejscu bardzo ważnym dla wszystkich Polaków - Monte Cassino. Widoki, które było nam dane podziwiać, wyjeżdżając na to wzgórze, zapierały dech w piersiach. Na miejscu uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, w języku włoskim, w klasztorze ojców Benedyktynów. Z klasztoru przejechaliśmy na Polski Cmentarz Wojenny, gdzie spoczywa ponad tysiąc polskich żołnierzy poległych w bitwie o Monte Cassino podczas drugiej wojny światowej. Polskim akcentem w tym szczególnym miejscu było zapalenie znicza na grobie gen.  Władysława Andersa oraz wspólna modlitwa w intencji spoczywających tam żołnierzy. Koniec wizyty wyznaczył deszcz, który nieoczekiwanie zaczął padać, zdecydowanie dodając tempa powrotowi do autokaru. Kolejnym punktem były Pompeje. Podziwialiśmy ruiny starego miasta  oraz sprawcę zniszczenia miasta - wulkan Wezuwiusz. Nawiedziliśmy również Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej (Pompejańskiej). Dużą atrakcją tego dnia okazały się również palmy, na których tle każdy uczestnik wycieczki koniecznie chciał mieć zdjęcie. Ostatnim punktem dnia był Neapol, w którym oprócz pięknych widoków mieliśmy również okazję do nawiedzenia pięknej Świątyni Świętego Januarego.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od wizyty na Watykanie. Plac Świętego Piotra był dla nas miejscem znanym głównie z relacji telewizyjnych i dzięki temu od razu poczuliśmy się tam jak "u siebie".   Bazylika Świętego Piotra również zachwyciła nas swoim pięknem i ogromem. Świątynia ta, to miejsce szczególne dla nas katolików, to centrum naszej wiary. Największe emocje ujawniły się podczas modlitwy w kaplicy św. Sebastiana przy grobie Świętego Jana Pawła II. Wielu z nas właśnie po to przyjechało do Rzymu, by pobyć przy grobie Ojca Św. i prosić o łaski za Jego wstawiennictwem.  Dzięki gościnności Watykanu mieliśmy możliwość darmowego wyjechania windą na dach Bazyliki Świętego Piotra.  Część grupy porwała się nawet na "wdrapanie się", już o własnych siłach, na kopułę Bazyliki, skąd rozpościerał się przepiękny widok na cały Rzym. Po południu ruszyliśmy w kierunku Bazyliki Św. Jana Chrzciciela na Lateranie,  w sąsiedztwie której mieliśmy okazję zobaczyć, a niektórzy nawet przejść na kolanach po Świętych Schodach. Według tradycji są to schody, po których stąpał Jezus Chrystus idąc do Piłata na sąd. Zostały one  przywiezione z Ziemi Świętej do Rzymu przez świętą Monikę, czyli matkę cesarza Konstantego Wielkiego. Dla wielu z nas było to niezapomniane przeżycie duchowe. W Bazylice Św. Jana  Chrzciciela dowiedzieliśmy się o niesamowitych właściwościach akustycznych tego miejsca, co chętnie i kilkukrotnie sprawdziliśmy. Na koniec dnia odwiedziliśmy  Bazylikę Matki Bożej Większej, zwanej Śnieżną. Co ważne, jest to pierwsza świątynia wybudowana na cześć Matki Bożej. Nazywana również "rzymskim Betlejem", gdyż w niej znajdują się relikwie Żłóbka, w którym narodził się Jezus Chrystus. Dlatego też w Bazylice cały rok można śpiewać kolędy.

Wtorek przywitał nas piękną, wiosenną pogodą. Dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Bazylice Świętego Pawła za Murami, która zachwyciła swoim pięknem. Mieliśmy okazję obejrzeć portrety wszystkich papieży, począwszy od świętego Piotra, aż do papieża Franciszka.  Reszta dnia okazała się małym maratonem, który rozpoczynał się pod Colosseum, a jego trasę wyznaczały kolejno: Ołtarz Ojczyzny, Fontanna di Trevi, Panteon, Plac Navona. Zachwyceni bogatą architekturą Rzymu oraz jego dorobkiem kulturowym, zmęczeni, ale szczęśliwi dotarliśmy do autobusu.

Kolejny dzień (środa) był tym najbardziej przez wszystkich wyczekiwanym, gdyż w planach na ten dzień była Audiencja Generalna u Ojca Świętego Franciszka, która miała się odbyć w Auli Pawła VI. Sprawdziło się przysłowie Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje, gdyż dzięki temu, że byliśmy już o 7 rano przed Placem Świętego Piotra, wchodziliśmy na audiencję jako jedni z pierwszych i  część grupy została zaproszona do pierwszych rzędów Auli. Emocje były ogromne! Nie obyło się bez łez i wypełniającego nas poczucia szczęścia, zwłaszcza wówczas gdy mieliśmy możliwość osobistego przywitania się z Ojcem Świętym i ucałowania pierścienia Rybaka. Wzruszeni i szczęśliwi przejechaliśmy do Ostii, gdzie spędziliśmy miłe popołudnie oglądając Morze Tyrreńskie, spacerując po plaży i molo. Było to niestety już ostatnie popołudnie we Włoszech.

Wczesnym rankiem w czwartek przejechaliśmy na lotnisko, skąd odlecieliśmy do Polski. W Krakowie przywitała nas ostra zimowa aura i śnieg, od którego widoku już nieco odwykliśmy podczas pobytu w Wiecznym Mieście. Troszkę stęsknieni za bliskimi, zmęczeni i bardzo szczęśliwi wróciliśmy do domów. NASZE PODZIĘKOWANIA

Wszystkim Naszym Dobrodziejom, tj: Fundacji PZU, PKP Cargo Connect, KZN Bieżanów, TUW PZU,  Firmie Batim, Firmie Grand z Korzennej, Instytutowi Kolejnictwa, Firmie Bruk-Bet,  Firmie Profi, Firmie DPU Wrocław, Firmie AJ Pyzik, Firmie Geokart International Rzeszów, Ośrodkowi Don Orione im. Jana Pawła II w Rzymie, Panu Józefowi Majerczak, uczniom ZSO Bobowa, Portalowi informacyjnemu Grybów24.pl oraz Powiatowemu Zakładowi Aktywności Zawodowej w Nawojowej i Zakładowi Aktywności Zawodowej im. Matki Bożej Fatimskiej w Stróżach  serdecznie DZIĘKUJEMY!!!

To dzięki Wam projekt zakończył się sukcesem! ******************************************************************* Zobacz zdjęcia z wyprawy w albumach na naszym profilu na Facebooku: ******************************************************************* Audiencja Generalna z Ojcem Świętym Franciszkiem - relacja w Telewizji Trwam:

Wspierają Nas