News

W sobotę (29 kwietnia) w Stróżach miała miejsce impreza o wdzięcznej nazwie “Święto Wiosny”. To już druga impreza tego rodzaju przygotowana przez działający przy Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Zakład Aktywności Zawodowej im. Matki Bożej Fatimskiej.

 

Pomimo chłodu impreza zgromadziła setki widzów. Każdy chciał przywitać Wiosnę, każdy chciał, by wreszcie przyszła Ona naprawdę.
Imprezę otworzył Senator Stanisław Kogut, który równocześnie obejmował nad Świętem Wiosny patronat honorowy. Prezesowi fundacji towarzyszyła dyrektor Małopolskiego oddziału PFRON Marta Mordarska. Całą imprezę prowadziła zaprzyjaźniona z Fundacją Anna Konopka, która dbała, aby wszyscy goście wiedzieli “co, gdzie, kiedy” i równocześnie aby darczyńcy imprezy byli w należyty sposób zaprezentowani. Przybywający goście mieli możliwość zapoznać się z ofertą szkółki krzewów ozdobnych prowadzoną przez ZAZ w Stróżach oraz mogli nabyć kwiaty, nawozy, figurki ogrodowe i zabawki prezentowane przez zaproszonych wystawców.
Organizatorzy zadbali, by każdy z przybywających miał coś dla siebie. Dla najmłodszych były dmuchańce i liczne konkursy z nagrodami, dla starszych Festiwal kwiatów i grill. Bez względu na wiek powodzeniem cieszyła się loteria fantowa. Nic też dziwnego, gdyż każdy los wygrywał, a wieczorem rozlosowana została nagroda specjalna dla całej rodziny.
Dopisali również goście specjalni. Tomasz Kowal przeprowadził zawody Ministrongmanów. Najmłodsi adepci tego sportu zmagali się w konkurencjach typowych dla siłaczy: spacer farmera, waga płaczu i przetaczanie opony. Wszystko na czas. Jury, pod czujnym okiem Tomka Kowala wyłoniło Strongmanów w dwóch kategoriach wiekowych. W młodszej (do lat 8) wygrał Wiktor Gryzło ze Stróż zaś w starszej (od 8 do 12 lat) Maciek Moroń z Bystrej.
Pan Tomasz kolejny raz okazał się dobrym duchem tej imprezy. Oprócz sędziowania w strongmanach był też jurorem w konkursie Miss Wiosna i pomagał w przeprowadzaniu licytacji. Sam też pozyskał i przekazał na licytację m.in. spodenki Mariusza Pudzianowskiego.
Z żalem musieliśmy przyjąć informację, że nasza gwiazda kulinarna -  s. Anastazja ostatecznie nie dotarła do Stróż. Bardzo chciała, ale jej stan zdrowia na to nie pozwolił. I tak zamiast w Stróżach spędziła czas w szpitalnym łóżku. Na szczęście jej sukcesorka - s. Salomea dotarła i z radością podzieliła się z publicznością przepisami na dobre gotowanie. Okazało się też, że ulubioną potrawą s. Salomei jest zupa pomidorowa. Siostra podpisywała również swoje książki kulinarne, a dodatkowo podzieliła się dochodem ze sprzedaży książek z Ewą Przybyło, czyli młodą mamą z Gorlic walczącą dzielnie z nowotworem w niemieckiej klinice. Na rzecz Ewy była również prowadzona przez wolontariuszy kwesta. Łącznie z kwesty i z części dochodu z książek udało się zebrać 1100 zł.
Z przygodami dotarła ostatecznie na Święto Wiosny nasza gwiazda muzyczna Gabriel Fleszar. Najpierw był przewodniczącym jury wybierającym Miss Wiosna, a następnie zachwycił zebraną publiczność swoim wokalem dając ponadgodzinny koncert.
Najbardziej widowiskową i najbardziej wyczekiwaną atrakcją Święta Wiosny okazał się konkurs na najpiękniejsze wiosenne przebrania, czyli Miss Wiosna i Mała Miss Wiosna. Kandydatki niezrażone panującym chłodem prezentowały swoje wiosenne kreacje. Jury, w który oprócz przewodniczącego Gabriela Fleszara zasiedli również Tomasz Kowal i Piotr Wojtas - kierownik ZAZ, miało bardzo trudne zadanie. Ostatecznie jednak po dodatkowej prezentacji kandydatek obie Miss zostały wyłonione. W kategorii Mała Miss Wiosna podium prezentowało się następująco: Małą Miss Wiosna została Amelia Michalik, zaś I Vice-Miss Zuzanna Święs a II Vice-Miss - Oliwia Boruch. Natomiast w kategorii Miss Wiosna wygrała Joanna Święs, I Vice-Miss została Justyna Śliwa, zaś na II Vice-Miss Jury wytypowało Katarzynę Dulian.
Dzięki konkursowi Miss Wiosna udało się chyba przywołać prawdziwą wiosnę, bo był to pierwszy moment kiedy zza chmur wyjrzało, tak wyczekiwane przez wssystkich słońce.
Po koncercie Gabriela Fleszara odbył się półgodzinny pokaz tańca dziewczynek z Akademii Tańca. Dla małych tancerek był to ważny dzień, gdyż był to ich pierwszy pokaz przed tak licznie zebraną publicznością.
Zarówno laureaci konkursów Ministrongman i Miss Wiosna jak i wszyscy uczestnicy biorący udział zostali nagrodzeni. Senator RP i jednocześnie Prezes Zarządu Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Stanisław Kogut wraz z Tomaszem Kowalem, Siostrą Anastazją i Gabielem Fleszarem wręczali zwycięzcom nagrody.
Wieczorem, gdy przycichł wiatr i poprawiła się termika można było wreszcie “uruchomić” balon. Wiele osób czekało właśnie na tą atrakcję. Chętni mogli wznieść się w powietrze i obejrzeć Stróże z lotu ptaka, w tym również nową wieżą kościelną, która właśnie w tym dniu została posadowiona na dachu stróżowskiego kościoła. W czasie gdy latał balon na scenie brylował zespół Skrzypki. Młoda kapela z Jankowej porwała do tańca publiczność.
Na sam koniec imprezy wystąpił Teatr Ognia Ergo z Gorlic dając niezwykły pokaz “żonglerki” ogniem w rytm dźwięków muzyki.
Podczas trwania imprezy kilkukrotnie przeprowadzona została “licytacja od serca”. Dzięki hojności darczyńców, a szczególnie klubów sportowych, wystawione na akcję zostały m.in.: szalik Legii Warszawa, piłka Sandecji Nowy Sącz, koszulka klubu siatkarskiego PGE Skra Bełchatów - wszystko to z autografami zawodników. Dzięki licytacji udało się pozyskać 1400 zł, a dochód zostanie przeznaczony na rozbudowę placu zabaw dla dzieci z dysfunkcją narządu ruchu. Warto przypomnieć, że pokłosiem zeszłorocznej imprezy było zakupienie i posadowienie huśtawki dla dzieci na wózkach inwalidzkich. Jest to jedyna taka huśtawka na terenie powiatu nowosądeckiego.
Cała impreza została przygotowana przez pracowników Zakładu Aktywności Zawodowej im. Matki Bożej Fatimskiej w Stróżach. ZAZ zatrudnia 33 osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Gallery

Donate Us