Warsztaty Terapii Zajęciowej
Warsztaty powstały 1 stycznia 2002 r.
Warunkiem uczestnictwa w Warsztatach Terapii Zajęciowej jest orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydawane przez Powiatowy Zespół Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Uczestnicy WTZ są dowożeni na zajęcia z miejsca zamieszkania i odwożeni z powrotem po zakończeniu zajęć.
Zajęcia odbywają się 5 razy w tygodniu (od poniedziałku do piątku), przez 7 godzin dziennie. Uczęszcza na nie 42 uczestników z gmin: Grybów, Łużna, Bobowa oraz Krynica.
Warsztaty prowadzone są w 8 pracowniach przez wykwalifikowanych terapeutów zajęciowych. W każdej pracowni jest 5-6 uczestników.
Dowóz Uczestników Zajęć
Transport Uczestników i odwóz do domów
Wieloaspektowy Program Zajęć
Zróżnicowane zajęcia
Cel Warsztatów Terapii Zajęciowej
- Ogólne usprawnianie
- Rozwijanie umiejętności z zakresu życia codziennego
- Rozwijanie zaradności
- Przygotowywanie do życia w środowisku społecznym
- Przygotowywanie do podjęcia pracy
Bogaty Program Integracyjny
Warsztaty Terapii Zajęciowej są wspaniałą okazją do poznania nowych ludzi, rozwijania kontaktów towarzyskich i wymiany doświadczeń, co pomaga w rozwoju umiejętności poruszania się w środowisku społecznym.
Oprócz zajęć indywidualnych są również prowadzone grupowe zajęcia na świetlicy, takie jak: gry planszowe, gra w tenisa stołowego oraz inne zabawy.
Każdy z uczestników bierze udział w ćwiczeniach rehabilitacyjnych pod nadzorem wykwalifikowanego rehabilitanta. Ćwiczenia dostosowane są pod kątem potrzeb i rodzaju niepełnosprawności uczestnika. Poza tym do dyspozycji uczestników jest także basen oraz gabinety zabiegowe.
W ramach rehabilitacji uczestnicy korzystają z hipoterapii oraz dogoterapii.
Na warsztatach działa również Samorząd Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Do jego zadań należy organizowanie imprez okolicznościowych oraz organizowanie konkursów warsztatowych.
Warsztaty organizują również imprezy integracyjne, takie jak: ogniska, spartakiady wieczerzę wigilijną połączoną z opłatkiem i śpiewaniem kolęd, śniadanie wielkanocne połączone z dzieleniem się jajkiem i składaniem życzeń.
Prowadzone są koła zainteresowań, takie jak: kółko prawnicze, gdzie uczestnicy uczą się załatwiać formalności w urzędach i instytucjach użyteczności publicznej. Uczą się także wypełniać różnego rodzaju dokumenty oraz kierować pisma do urzędów i instytucji. Na kółku muzycznym uczestnicy uczą się śpiewania piosenek. Nowo powstałe kółko ogrodnicze zajmuje się pielęgnacją roślinności wokół budynku WTZ, a także pielęgnowaniem warzyw.
Warsztaty organizują również wycieczki w różne ciekawe miejsca, aby uczestnicy mieli okazję je zwiedzić i pogłębić swą wiedzę oraz jeszcze bardziej się zintegrować.